Skip Navigation

CCA Calendar

Sports Teacher-in-charge Days Time Remarks
1 Badminton Miss Esther Foo

Ms Khadijah

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

2 Basketball

 

Mrs Dora Fernandez

Mr Yeo Guo Liang

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 

 

3 Gymnastics Mrs Kassey Gwee

Mdm Zhou Liang

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

4 Netball Miss Yeo Poh Tin

Mr Johari Khalil

 

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 
5 Squash

 

Miss June Yap

Mrs Linda Lee

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

6 Swimming Mrs Fu Shin Yee Tuesday

Thursday

3.15 – 6pm

3.15 – 6pm

7 Tennis Miss Maryanty Mohtar

Mr Ang Tee Koon

Tuesday

Thursday

Friday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 

Uniformed Groups Teacher-in-charge Days Time Remarks
Girls’ Brigade Miss Jayne Lim

Ms Arlene Pang

Miss Lim Soh Cheng

 

Thursday

 

 

3.15 – 6.15pm

 

Girl Guides Ms Lim  Ai Hong

Miss Sarah Goh

Mrs Grace Chui

Mrs Tan Mui Tiang

Tuesday*

Thursday

 

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 

 

* for competitions/events

 

National Cadet Corps Miss Lee Jo Ann

Miss Doreen Lau

Tuesday*

Thursday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

* for competitions/events

 

Red Cross Youth Society Miss Evelyn Ku

Mdm Tan Poey Siang

Mrs Parvathy Siva

Tuesday*

Thursday

 

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 

* for competitions/events

 

 

Clubs / Societies Teacher-in-charge Days Time Remarks
Art Club Mr Abdul Razak

Mrs Cha Wai Mun

Tuesday

Thursday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

Debate Society Mrs Swati Mukherji

Mrs Madeline Maas

Tuesday

Thursday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

Infocomm club

(Robotics/ Photography/ Animation)

Miss Kong Shiau Wei

Mr Lau Beng Hwee

Ms Agnes Lim

Tuesday

Thursday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

Animation Trainer – Miss Hidayah
Library Society Mrs Florence Phuah

Mrs Sophia Wong

Mon – Fri

Thurs

 

3.00 – 5.00pm (duty)

3.15 – 6.15pm

 

Science and Environment Club Mrs Yeo Siew Li

Mrs Julia Teo

Tuesday

Thursday

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

Global Awareness Club (OLE & SCMUN Ms Diane Hu

Ms Agnes Lim

Mr Amitjeet Singh

Term 1-SCMUN

Term 2 OLE

Will be advised

 

Performing Arts Teacher-in-charge Days Time Remarks
Concert Band Mr Liang Kok Ann

Mdm Joyce Goh

Ms Clara Chow

Tuesday

Thursday^

Friday#

3.15 – 6.5pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

Sectionals – All

^ Senior Band

# Junior Band

 

Choir

Ms Beh Mui Leng

Mrs Vivian Tan

Mrs Angela Goh (Instructor)

Tuesday

Thursday

Friday*

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

 

*Concert /SYF season only

 

Dance

Mrs Jean Chan (Consultant)

Mrs Lim Siew Joo

Mrs Michelle Ang

Tuesday

Thursday

Friday*

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm

*Concert /SYF season only
 

Drama (CL)

Mdm Phua Chia Ghee

Mdm Loo Shek Kien

Tuesday

Thursday

Friday *

3.15 – 6.15m

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm*

*Concert /SYF season only
Drama (EL) Miss Vivienne Pang

Mrs Caruna Yogee

Mr Paul Cheong

Tuesday

Thursday

Friday *

3.15 – 6.15m

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm*

*Concert /SYF season only
Handbell Ensemble Mrs Lee Puay Leng

Mrs Loke Hui Fen

Tuesday

Thursday

Friday *

3.15 – 6.15m

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm*

*Concert /SYF season only
String Ensemble Ms Leong Siew Chun

Mr Michael Chin

Tuesday

Thursday

Friday *

3.15 – 6.15m

3.15 – 6.15pm

3.15 – 6.15pm*

*Concert /SYF season only

 

Back to top