Skip Navigation

Non-Academic (Primary)

2021

UNIFORMED GROUPS
Brownies Chief Commissioner’s Badge 1. Andrea Lim Zi En (6SY)
2. Choy En Ting, Annabella (Cai Enting) (6SY)
3. Clara Loh Zhi Yu (6SY)
4. Chua Yu Jie, Natalie (Cai Yujie) (6G)
5. Ang Wai Han (Hong Weihan) Esther (6G)
6. Lim Kaen (Lin Keyuan) (6G)
7. Aw Hui Ning Reiko (6P)
SPORTS AND GAMES
Badminton National School Games – Zonal Senior Team – 3rd
Artistic Gymnastics National School Games – Zonal Senior – 1st
Chloe Teng-Loh (6SE)
Uneven Bars – Gold
Individual All Around – Silver
Balance Beam – Bronze
Tennis National School Games – Zonal Senior Team – 2nd
Taekwondo Championships 2021 Senior Division Girls
Poomsae Individual Red 1 – 4th
Diane Goo (5SY)

2020

UNIFORMED GROUP
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
BROWNIES Chief Commissioner’s Badge 1. Edrea Lim Yu Qi (6SY)
2. Celestine Ng Hui En (6G)
3. Tan Ye Lyn Rebekah (6SE)

2019

SPORTS AND GAMES
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Badminton National School Games – Zonal Junior Team – 1st
Senior Team – 1st
National School Games – National Junior Team – 2nd
Senior Team – 1st
Tennis National Tennis Championship Senior Team – 3rd
Gymnastics National Artistic Gymnastics Championships Junior Team – 3rd
Senior Team – 3rd
Swimming National Swimming Championships B Division Team – 3rd

2018

SPORTS AND GAMES
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Badminton National Badminton Championships Junior Team – 1st
Senior Team – 2nd
North Zone Badminton Championships Junior Team – 1st
Senior Team – 1st
Tennis National Tennis Championship Junior Team – Runner-Up
Senior Team – 3rd
Gymnastics National Artistic Gymnastics Championships Junior Team – 2nd
Senior Team – 2nd
Swimming National Swimming Championships B Division Team – 2nd
C Division Team – 3rd
D Division Team – 3rd
UNIFORMED GROUP
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Brownies Puan Noor Aishah Gold Award 1st Pack – Gold
2nd Pack – Gold
Chief Commissioners’ Badge 10 Recipients
International Science Drama Competition 2nd

2017

SPORTS AND GAMES
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Badminton National Primary Schools Badminton Championship Junior Team – 2nd
Senior Team – 2nd
Tennis National Primary School Tennis Championship Junior Team – 2nd
Senior Team – 1st
Gymnastics National Primary School Artistic Gymnastics Championship Junior Team – 2nd
Senior Team – 1st
Swimming National Primary School Swimming Championship B Division Team – 4th
C Division Team – 2nd
D Division Team – 1st
UNIFORMED GROUP
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Brownies Puan Noor Aishah Gold Award 1st Pack – Gold
2nd Pack – Gold
Chief Commissioners’ Badge 9 Recipients

2016

SPORTS AND GAMES
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Badminton National Primary Schools Badminton Championship Junior Team – Silver
Senior Team – Gold
North Zone Badminton Championships Junior Team – Gold
Senior Team – Gold
Tennis National Primary School Tennis Championship Junior Team – Bronze
Senior Team – Bronze
Gymnastics National Primary School Artistic Gymnastics Championship B Division Team – Gold
C Division Elite Team – Bronze
Swimming 57th National Primary School Swimming Championship C Division Team – Bronze
D Division Team – Silver
UNIFORMED GROUP
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Brownies Puan Noor Aishah Gold Award 1st Pack – Gold
2nd Pack – Gold
VISUAL AND PERFORMING ARTS
Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation

  1. Choir – Distinction
  2. Chinese Dance – Distinction
  3. International Dance – Distinction
  4. Handbells – Distinction
  5. String Ensemble – Accomplishment

2015

SPORTS AND GAMES
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Badminton National Inter-Primary Schools Badminton Championships Junior Team – 3rd
Senior Team – Champion
North Zone Inter-Primary Schools Badminton Championships Junior Team – 1st
Senior Team – 2nd
Tennis National Inter-School Championship Junior Team – 3rd
Senior Team – 4th
Swimming 56th National Primary School Swimming Championship B Division Team – 1st and 3rd
B Division Overall – 4th
C Division Team – 4th
D Division Team – 4th and 2nd
UNIFORMED GROUP
CCA EVENTS ACHIEVEMENTS
Brownies Chief Commissioners’ Badge 11 Recipients

Back to top